Mitt lilla projekt, del 4

Jag hade ju en förhoppning om att vi, innan T for till Korea och Japan, skulle hinna fixa med mitt projekt. Och det hann vi! Och det är väl dags att visa lite mer nu när själva grunden är uppe. Eller kanske ska kalla det själva ramen ;-)

Efter lite klurande, testande och idébollande kom så de sju svartmålade ramarna upp på tegelväggen. Inte helt lätt att få det hela att se ut som allt hänger vågrätt du skarvarna mellan teglet absolut inte är vågrätt, men vi löste det och ibland får man lura ögat helt enkelt.

Nu ska jag ägna mina tankar åt vad som ska finnas i ramarna och kring dem. Tankar som hjärtan, bokstäver, Colaburkar, fina papper, registreringsskyltar och dockor snurrar i huvudet. Men jag har ju tid på mig för jag behöver hjälp av han som borrar ju!

Sedan tyckte J att ett projekt som redan är uppe i del 4 inte var så litet så kanske Mitt lilla stora projekt då!

12 svar till “Mitt lilla projekt, del 4”

  1. Camilla säger:

    Jättesnyggt! Bara ramarna är ju fina att se på. Så du behöver nog inte skynda med innehållet. :) Ni verkar bo på en häftigt ovanlig plats. Mycket öppna ytor eller….? Vi bodde i ett stall anno 1642 under våra tre år i byn Mheer. 80 meter från vår ytterdörr låg själva slottet. Och vi hade ett helt eget torn med fängelsehåla längst ner. Många fina minnen finns det därifrån. Inte från fängelsehålan då, utan stället i övrigt. :)

    • Brysselkakan säger:

      Det är ett sk Warehouse, vårt vardagsrum/matrum/kontor är på drygt 110 kvm. Ett stort rum som vi med hjälp av möbleringen delat av i matplats, vardagsrum, kontor och så snookerbordet.
      Du ser mer under länken till höger, vår “nya” lägenhet.

  2. Marie säger:

    Coolt! Kommer bli supersnyggt när det är klart!

  3. Camilla säger:

    Nu har jag kollat bilder… Vilken snygg och väldigt häftig lägenhet!

  4. Karin säger:

    Ser ut att bli fantastiskt bra, ja det är snyggt med tomma ramar också, så det är bra att det får mogna fram.

  5. Annika säger:

    Snyggt! Snyggt redan nu, och ännu snyggare då det blir klart,
    Gillar verkligen tegelväggar!

  6. petchie säger:

    jag tycker också att det är ett jättesnyggt projekt! ser framemot del 5 ;-)

Lämna en kommentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

You are commenting using your Twitter account. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

You are commenting using your Facebook account. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s


Follow

Get every new post delivered to your Inbox.