Så vad hände i min tvättmaskin igår då? Jo, byxorna som gav mig starka minnen i början av veckan blev… ROSA! Att jag färgade något räknade ni ju fort ut men så här blev det!
Tror nog att V kommer bli rätt nöjd! Och för säkerhets skull så passade jag på att färga även en bit av de gamla för trasiga jeans som jag använder när jag lagar jeans, för man vet ju aldrig!
Först var vi inne på rött och det hade det nog blivit om de här jeansen varit mörkare, nu gick vi på flamingorosa! Gillar effekten som blir när man färgar just jeans, för även om de ser blå ut så har oftast varp och inslag i jeanstyg olika färg, den ena är oftast vit och då blir det så här när man färgar. Sedan syns det slitna så snyggt. Tycker jag!
30 september 2011 kl. 12:43 |
Jaha, nej inte blev det rött inte, men ganska coolt ändå. Hoppas att de kommer at gillas av V ändå.
30 september 2011 kl. 12:50 |
Nä,fast vi övergav ju tanken på rött så att det blev rosa visste jag och V redan. Men sedan vet man ju aldrig hur det ska blanda sig med det blå i jeansen, det får man se när det är klart!
30 september 2011 kl. 12:52 |
Snyggt!! :) Ingen dum idé att färga jeans…får jag komma ihåg!!
30 september 2011 kl. 12:58 |
Ja, det får du testa. Nästa gång ska jag färga ett par riktigt mörka jeans röda, borde bli skitsnyggt med bara en svag röd ton i det mörkblå!
27 mars 2012 kl. 10:26 |
Hej! jag undrar hur du fick dina jeans så? eller vad tvättade du dem med? =)
27 mars 2012 kl. 10:33 |
Jag använde textilfärg för tvättmaskinen. Dylon och den färg som heter Flamingo pink. Det finns även ett annat märke, Herdins, men det har jag aldrig använt men troligtvis inget fel på det. Deras färg finns bla på Överskottsbolaget har jag sett när jag var i Sverige sist.
Hur det sedan blir beror ju lite på hur mörka eller ljusa jeansen är från början. Kan tänka mig att ett par mörka jeans kan bli väldigt snygga om man väljer en djup röd färg.