Fullt upp

Lite körigt idag!
Middag för ett gäng kollegor till T i kväll, först var det en som skulle komma men nu blir de fyra…
Ja, ja inget större problem än att göra mer av allt mat!

Sedan håller jag på att få ihop så J har mat, lunch och middagar, medan vi är i Bryssel.
Kolla med V så han har koll på när och hur han måste köra sin lillebror till universitetet på lördag, tenta då.
Packar min väska, fast där är det än så länge mest något som snurrar i huvudet för packa får jag göra i morgon.
Försöker få ihop så jag hinner träffa alla jag vill och som kan när jag är i Bryssel.

Och så funderar jag på när T ska hinna packa… I kväll gäster och i morgon har de jobb till minst 21…
Ja, ja det är ju, som tur är, inte mitt problem.

Och medan jag gör allt detta skiner solen in genom mina fönster, värmer min kalla och trötta kropp och jag går runt barfota inne på de solvarma golven (OK, kanske lite varma av golvvärmen men solen låter mysigare!).

Annons

2 svar to “Fullt upp”

  1. Johanna - Tillvaron.se Says:

    Ah, ut och resa. Och jag är knäpp för jag älskar det där kaoset innan. Kanske av samma anledning som jag älskar att flytta :)

    Vad gör ni i Bryssel när ni åker dit? Och vad gjorde ni när ni bodde där förresten?

    • Brysselkakan Says:

      Japp, Bryssel-besök i helgen.
      Nu är det första gången vi är tillbaka sedan vi flyttade (fast T har varit där på möten en gång) så vad vi gör vet jag inte men på planen står att träffa flera vänner, mysa runt på stan och äta gott. Finns ju en viss fördel med att man kan staden ;-)
      Vi bodde ju där i tre och ett halvt år för att det svenska företag T jobbar på har sitt huvudkontor där och han således jobbade där. Jag gjorde som vanligt, dvs inte jobb i alla fall!
      Och J studerade och han ska inte med denna gången.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s


%d bloggare gillar detta: