161 dagar, massor av pengar och sju kilo senare

Den 25 mars satte vårt bygge igång, nåja då började det hända saker för egentligen började allt med bygglov och offerter betydligt tidigare.
Och nu, 161 dagar senare, är det, om man bortser att fönstren inte målats än, klart.
Det har kostat en slant. Både i pengar, energi och kilo.
Närmare bestämt sju välbehövliga kilo på mig och fyra på T för han åt mer glass än jag gjorde.

Det finns många som gjort det möjligt, en del mer engagerat än andra. Visst, ni har bara gjort ert jobb men det kan man bara göra och så kan man göra det helt fantastiskt bra!
Tack alla inblandade hantverkare!

Borde väl länka en massa till inlägg under resans gång men nä, vi kör bildbomb på hur det blev istället!

Annons

11 svar to “161 dagar, massor av pengar och sju kilo senare”

  1. Ullis Says:

    Ååååå, vad fint!! Har de kommande hyresgästerna fått välja färger på väggarna eller har ni gjort det själva?
    Walk in closet är bara hur fiffigt som helst!

    • Brysselkakan Says:

      Tack! Nä, de har inte valt, det gjord vi. Att sedan hon älskar rött och jag valde en varmt tomatröd för lilla WC/tvätt var bara en fullträff! Vi försökte hålla en rätt neutral färgsättning för att det ska passa de flesta. Jag har ju samma koncept på min walk in closet och det funkar väldigt bra. Och nu har de flyttat in och är supernöjda.

  2. karin Sjögren Says:

    Härligt att ni är i hamn med ert projekt, snyggt har det blivit så jag förstår att hyresgästerna är nöjda.
    Vila nu upp er ordentligt!

  3. Ulrika Says:

    Tack för att vi får komma in och se resultatet av allt slit😊 Det blev verkligen jättesnyggt !!/Ulrika

  4. monasuniversum Says:

    Helvete så snyggt … allt var! Tack för tipsen!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s


%d bloggare gillar detta: