Ni som läst här ett tag minns säkert det där huset jag går förbi på mina PW:s, de som hänger upp sina stjärnor galet tidigt. Och det får de ju självklart göra om de vill.
I år då? Nja, lite senare kanske för de kom upp i helgen.
Men år har de dock fått en konkurrent! Som haft sina uppe sedan innan vi for till US.
17 november 2015 kl. 13:31 |
Den där stjärnan är lite väl överdimensionerad för det fönstret, haha. Och tidigt? Ja. Men julen poppar upp allt tidigare hemma, for sure!!
17 november 2015 kl. 15:56 |
Ja, stjärnan är för stor men den har de haft i tre år nu. Och det hänger ju stjärnor i alla deras fönster.
Tidigare och tidigare blir det, tyvärr enligt mig.
20 november 2015 kl. 20:41 |
Jag var i Sverige nagra dagar och förvanades över hur manga som börjat juldekorera. Fr.a ljusslingor och stjärnor var det fullt av! Jag har alltid första advent som matt; om man ska överdriva lite kan ,man börja i veckan innan. Men i början pa november? Nej, det är lite väl tidigt tycker jag!
21 november 2015 kl. 11:17 |
Eller så börjar både du och jag bli gnälliga tanter som tycker att saker ska vara som det brukar ;-)
Men tidigare och tidigare tycks det bli.
21 november 2015 kl. 14:34 |
Gnälliga tanter?! Nu ska du inte vara sadan!!! Sitter precis och tittar pa rapporter fran kompisar i Belgien och tänker att fn är det kanske ok att ni sitter i Sverige….
21 november 2015 kl. 16:37 |
Ja, just nu känns det rätt OK att inte vara i Bryssel. Vi har en vän i säkerhetsbranschen och han ringde i morse och frågade om T ska till Bryssel i veckan och avrådde honom att i så fall åka. Som tur är ska han inte dit.
Tänker på alla jag och vi känner där och som måste vara där de är…