Lika fast olika

Det var länge sedan jag stod i kön vid secondhandbutiken en lördag men i helgen lyckades jag vara klar i tid och kunde köa för att fynda.
Och det blev några småsaker och bland annat en hund till!

Så nu är de tre. Och jag kan se att de är lika men ändå så olika. Mina två första är äldre och den jag köpte i lördags är nyare. Kikar man lite hastigt kanske man inte ser skillnaden men den är påtaglig; den nyare har djupare mönster, tjockare ben, öron man ser och är överlagt mer bastant liksom. Gillar de äldre bättre för de ser mer genuint handgjorda ut, den nya är för arbetad på något sätt. Små detaljer.

IMG_0835

Sedan kan man ju le åt det ironiska att jag, som är så extremt rädd för hundar, lyckats samla på mig tre!

Annons

4 svar to “Lika fast olika”

  1. Ekbackensfru Says:

    Kul att du fick tag i den. Tänkte på dig när jag såg den på insta.

  2. Annika Says:

    Så fina de där. HAHA, ja du är också hundrädd. Jag med!! När jag är ute och går händer det att jag byter trottoar när en hund kommer. Gillar dem verkligen inte. men dina hundar är garanterat harmlösa, bra att veta :-)

    • Brysselkakan Says:

      Ja, riktigt harmlösa! Byter också ofta sida för hundar och lösa hundar… ja, visst vet jag vad man inte ska göra men det funkar inte när en lös hund kommer mot mig. Jag brukar säga att ska jag springa får man släppa en hund lös för springer gör jag, tyvärr.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s


%d bloggare gillar detta: