Saker jag letar efter

Jo, jag besöker rätt ofta stans secondhandbutiker! Det har ni nog fattat vid det här laget!
Faktum är att jag nog numera köper mer där än i vanliga butiker, alla fall när det kommer till prylar. Nåja, kanske inte riktigt.
Hur som helst så finns det ständigt en lista i huvudet på saker jag söker, sånt som jag alltid spanar efter. Och ibland dyker de upp!

IMG_0857 copy.jpg

Som i onsdags förra veckan: den där absolut bästa potatisskalaren som Ikea inte har längre! Och nu har jag två! Skulle gärna hitta äggskivaren bredvid också, även den från Ikea, och vem vet! En vacker dag så hittar jag nog en sådana också.

Och så givetvis Blundar! Det kändes som de liksom försvunnit men så blev det tre på kort tid!

DSC_1829

IMG_0234

Även fler ljusstakar modell Iittalas Festivo vill jag ha och då de lite högre. Har många men mest låga. Dessa går givetvis köpa nya men så mycket roligare att ge några tio styck och fynda! Från Iittala letar jag även assietter och tallrikar av modellen Kastehelmi, de i klarglas.

Det finns mer på den där listan över vad jag söker efter men det får räcka för idag!

Annons

4 svar to “Saker jag letar efter”

  1. Svärtingebo Says:

    Det är alltid roligt att fynda. Tyvärr vet de flesta när saker är åtråvärda och sätter pris därefter, speciellt på glas.

    • Brysselkakan Says:

      Jo, så är det kanske men i vår lilla stad skänker folk väldigt fina saker till de två ställen jag fyndar på och i alla fall det ena stället har en filosofi att vi som handlar ska känna att vi fyndar och prissättningen är oftast väldigt fördelaktig! De tjänar ju pengar till sina projekt också eftersom folk just skänkt sakerna. Win-win!

  2. Annika Says:

    Ja, du är grym på att fynda. OCH du lyckas ju också. Impad.
    Älskar de där Iittala, så himla fina.
    Kastelhelmi också.
    Bra att Blundar dyker upp troget också.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s


%d bloggare gillar detta: