Yrvaken tjej

Sitter och äter frukost vid åtta-tiden. Min mobil ringer och jag ser att det är grannen i andra flygeln.
– Hej, kan du hjälpa mig med en sak, säger A.
– Visst, svarar jag.
Deras yngsta dotter har inte dykt upp på skolan i Eskilstuna och A jobbar natt och är inte hemma än, deras tjejer har stor vana vid att klara sig själva på mornarna.
– Jag tror hon ligger i min säng och sover, säger A.
– Har beställt en taxi som kommer straxt, kan du väcka henne?
– Självklart, säger jag.
Jag får deras kod till låset och går dit. Hojtar dotterns namn där nere först, nä där är hon inte, bara katten kommer smygande. Går upp på andra våningen och hon ligger inte i sin säng. Går längst upp och ropar hennes namn om och om igen.
Och mycket riktigt ligger hon i sin mammas säng och sover.
Kan meddela att hon flög upp fort och såg livrädd ut!

Hjälpte henne att bre några mackor och la dem i en påse, fem minuter efter jag väckt henne satt hon i taxin.
– Tror jag skrämde henne rejält, säger jag till A.
– Bra! Då kanske hon inte gör om det, svarar A.

Annons

4 svar to “Yrvaken tjej”

  1. Karin Says:

    Haha tror jag också hade blivit lite skraj om jag vaknade av att grannen var i mitt sovrum. Som tur är vaknar jag bara någon vänder sig i sängen någonstans i huset så det är inte särskilt troligt att det skulle hända just mig.

    • Brysselkakan Says:

      Hon sov som en stock! Jag hojtade hennes namn upp genom huset till tredje våningen och hon vaknade inte förrän jag stod vid sängen.
      Hade nog aldrig hänt mig heller, är lika lättväckt som du är! Tyvärr…
      Men tjejen smsade mig i går kväll och tackade för att jag hjälpte henne att vakna och komma iväg till skolan.

  2. Annika Says:

    Oj, ja klart hon blev livrädd när du kom där. Haha. nej, jag tror inte heller hon kommer att göra om detta. Hon har lärt sig en läxa.
    Nej, detta hade inte hänt mig heller som vaknar av minsta lilla.
    Men så bra att du kunde hjälpa familjen.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s


%d bloggare gillar detta: