Full fart i värmen

Igår, när termometern stod kring +30, ägnade mellansonen och jag hela dagen åt att packa det sista i hans lägenhet och började städa. Att den lägenheten sedan har sol rakt in i stora fönster från 11-tiden gjorde ju inte värmen mindre… Till slut blev det att jag städade iförd endast trosor och BH! Vi hann med alla köksskåp i alla fall. Sedan fyllde vi bilen med det som skulle hit, for hem, packade ur och satte oss i bilen igen för att åka till Västerås och hämta upp köksstolar och kökssoffa till mellansonen och hans H som de hittat via Blocket.

På vägen hem fastnade vi i långa bilköer i Kvicksund och när det var vår tur fick vi köra på fel sida.
Lite svalare ute idag men ändå si så där 26-27, man fryser ju knappast! Det är nästan så jag längtar efter ett rejält regn, minns inte ens när det regnade sist.
Och i morgon är det juni, här har alla syrener redan blommat över och gräsmattorna börjar bli mer gula än gröna. Och om 12 dagar far vi till USA!
Full fart!

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s


%d bloggare gillar detta: