Satt och funderade på hur många blombutiker en liten stad som Strängnäs kan ha?
För det är många här i stan!
Inne i centrum har vi Rosenius blommor, Burges blommor samt en inne i gallerian Präntaren som jag inte kan namnet på.
Hos dessa tre är det mest krukväxter, snittblommor och krukor. Burges odlar också egna tulpaner som man kan köpa styckvis.
Och så har vi Solberga och Blomsterlandet som då har ungefär som de andra men också växter för trädgården och allt kring det. Och så en säsongsöppen butik som enbart säljer nu på våren och då blommor till utekrukorna enbart.
Det är rätt många för en liten stad!
Uppe på detta har ju Ica, Willys, Lidl och Coop en hel del blommor de med.
Så var handlar jag då?
Tulpaner blir det oftast på Willys eller Lidl.
Blomsterlandet när det kommer till trädgården och kanske mest för jag kan inte riktigt med attityden hos de på Solberga… De får bli lite mer hjälpsamma! Men visst, det händer att jag handlar där med.
Ska jag ha en finare bukett eller ursnygg kruka blir det helt klart Rosenius! En kul butik som skyltar snyggt, det står alltid fina saker bland blommor och krukor och de ställer ut blommor på gatan och även det ser snyggt ut.
Kommentera