Lite av varje

Tack alla ni som skrev om er tankar kring mitt inlägg om att vi levt i en pandemi i cirka ett år! Kul med kommentarer och hur ni ser på att tex resa.
Dags för en lista, för vi har gjort lite annat än satt upp tavelvägg!

Gissa bajset
Misstänker att det är rådjur. Och att just de också ätit upp stora delar av bladen på de murgrönor vi planterade förra året… GRRRR! Hoppas de tar sig och nya blad kommer under våren.

Kapad
Japp, vi har kapat ner syrenhäcken, i alla fall en stor del av de som ramar in vår trädgård. De började bli för höga och för spretiga, dags att börja om! Ser enormt kalt ut men det kommer nya fina grenar och det kommer växa så det knakar snart.

Syr lite
Håller på med en hissgardin till mellansonens köksfönster. Han har ett svart kök med vita väggar och detta tyget gillade han! Det tar också upp det gula som man möts av i hallen.

Föll av
I måndags dök mellansonen upp här, han var inbokad på ett utomhusjobb i Enköping och behövde låna lite grövre skor av T. Och T letade reda på sina kängor från armén! Passade bra MEN tydligen hade de klarat dåligt att åldras för när sonen gick med dem föll sulorna av och blev smulor! Men vi hade en annan lösning så han kunde åka vidare med bra skor på fötterna!

Fössta tossdan i mass
Japp, det var det i torsdags! Så även om det inte blev massipantåta så blev det i alla fall bakelser!
Är man smålänning så är man!

Kom av sig?
Våren, den som kom så tidigt, har verkligen kommit av sig. Temperaturen ligger kring nollan och det är allt annat än skönt, Visserligen har vi haft mycket sol men absolut ingen värme. Men det är ju bara mars så det lär bli vår på riktigt snart.

Det var vad jag hade att skriva om idag!
Ha en fin eftermiddag och kväll!

Annons

2 svar to “Lite av varje”

  1. Annika Says:

    Fössta tossdan i mass älskar jag. Tycker det är EXTREMT gulligt och trevligt.
    Vilket snyggt, snyggt och SNYGGT tyg det är på gardinerna du syr. TOPPEN!!!
    Tror er syrenhäck blir jättefin nu när den är nerklippt. Ibland behövs det verkligen en total kapning i botten.

    • Brysselkakan Says:

      Och marsipan på tårta är gott!
      Ja, gardinen blir bra, just nu väntar jag på de stänger som behövs för att hissa den upp och ner, fick skicka efter.
      Vi klippte ner häcken för åtta år sedan så det behövdes!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s


%d bloggare gillar detta: